Ha hirdetnél, de nincs több órád, hogy a gép előtt ülj, akkor vannak profik, akik ezt elvégzik helyetted.
http://www.aproba.hu/legypolip
Igyekszem néhány egyszerű és olcsó ételt leírni. Hogy akkor is főzhess, ha alig van pár forintod.
Én 2 személyre főzök. Ha többen vagytok, akkor az alapvető hozzávalókból több kell.
Semmit sem méricskélek, mindent beleszórok, lesz, ami lesz. Érzésre tudja az ember, ha már főzött néhányszor. Szóval itt nem lesz dekázás vagy egyebek. Ha többször próbálod, el fogod találni, mikor, miből, mennyi kell.
Levesek
1. - 2 fej hagymából - ez nem francia hagymaleves, bár lehet, hogy az is így készül
Amit mindenképpen tegyél bele: zsír (vagy olaj, ki mit szeret), amin a hagymát megdinszteled, szerintem 3 evőkanál zsír elég, 2 fej hagyma, 1 gerezd fokhagyma.
Amitől jobb lesz, de ki is maradhat belőle: őrölt bors tetszés szerint, kb. 2-3 evőkanál liszt, de ez el is maradhat, kevés őrölt piros paprika, de anélkül is jó.
Elkészítés:
A hagymákat meg kell pucolni. Utána pedig ízlés szerint feldarabolni. Én a hagymaleveshez először félbe vágom a hagymát, azután a feleket is elfelezem, és a negyed hagymákat minél vékonyabb szeletekre felvágom.
Megpucolom a fokhagymát és apróra vágom. Ha van fokhagyma nyomód, akkor használd azt.
Ha megolvad a zsír a lábasban, a hagymát is beleteszem. A fokhagymát még nem teszem bele! Sűrűn megkeverem. Nem várom meg, amíg barnulni kezd, hanem csak üvegesre párolom.
(Kezdőknek ez az "üveges" nem sokat mondd, vagy épp elriasztja őket. Nem túl nagy lángon kell csinálni, nehogy a hagyma megégjen. Ezt abból látjuk, ha már itt-ott barna színű lesz. Szóval a hagyma maradjon inkább fehér, mint megégjen.)
Ha lisztet is teszek bele, akkor ilyenkor lehúzom a gázról a lábast. Ekkor teszem bele az apróra vágott, vagy zúzott fokhagymát. 2-3 kanál lisztet rászórok a hagymára, rászóróm a piros paprikát is és a borsot. Jól elkeverem, hogy a liszt ne álljon csomókban.
Ezután felöntöm kb. 1,5 liter vízzel. A lábast visszateszem a tűzre. Kb. 25-30 perc alatt kész. Főzés közben sózom, időnként kóstolom, hogy elég sós-e.
Ha kész, tányérba szedem és nekiesünk. Jó étvágyat!
************
2. - Krumpli leves
Ez igazából a hagymaleves krumplival, szóval épp olyan egyszerű.
(2 főre főzök, ahogyan már jeleztem. Ha többen vagytok az alapanyagokból többet tegyél bele. A fűszerezést pedig kóstolgatással tudod a legjobban megoldani.)
Kell 4 db krumpli (más néven burgonya, pityóka), 1 fej hagyma, kávéskanál őrölt pirospaprika, két csipet (két ujjad közé amit fel tudsz venni - lapátkezűek előnyben) őrölt bors, 1-2 gerezd fokhagyma, 3 csipet köménymag (a krumpli nagyon szereti a köménymagot, bármit csinálok krumpliból teszek hozzá, már ha van itthon), 1-2 evőkanál liszt, de ez el is maradhat.
Elkészítés:
4 krumplit megpucolok és kockákra vágom. (A megpucolt krumplit tedd hidegvízbe, mert egyébként gyorsan megfeketedik és már nem szívesen eszed meg.)
1 fej hagymát megpucolok és apróra vágom. Zsírt (vagy olajat) teszek egy lábasba, rádobom a hagymát, megdinsztelem. Megint csak üvegesre nem égettre.
(Néha nem figyelek, vagy bejön valamelyik cicus és mint aki az éhhalál szélén áll elkezd nyivákolni és én rohanok, hogy megetessem, akkor nekem is odakap a hagyma. Ilyen kor nem dobom ki és kezdem elölről, mert kinek van annyi hagymája, hanem úgy teszek, mintha pont így szeretné és folytatom a főzést.)
Ha a hagyma már jó, akkor lehúzom a tűzről, beleteszem a köménymagot, borsot, piros paprikát, összekeverem. Belerakom a felkockázott krumplit és visszateszem a tűzre. Hagyom hogy 1-2 percig "piruljon", meg kell keveri, de a nedvesség miatt, ami a krumplin volt nem fog odaégni.
Közben megpucolom a gerezd fokhagymát és apróra vágom (összezúzom), majd bele a lábasba. Megkeverem az egészet. Ha akarsz bele lisztet tenni, amitől kicsit sűrűbb lesz a leves állaga és egy picit rántásos ízt is kap tőle, akkor most szórd rá a krumplira és jól keverd át, ne maradjanak lisztcsomók.
Ha van a kertből petrezselyem zölded, zeller leveled, esetleg lestyánod (ezekből nem kell túl sok), akkor azt apróra vágva most tedd bele és újra keverd el az egészet.
És jön a víz, hogy leves legyen belőle, kb. 1,5 liter. Most sózd meg. Nem kell rögtön rengeteg só, amíg fő, kóstolgasd (de ne edd meg félkészen az egészet) és ha nem elég sós, tegyél még bele.
Ez a leves is, ha már minden benne van és felforrt a víz max. 20 perc alatt kész van. Úgy ellenőrizd, hogy elkészült-e, hogy kiveszel egy kocka krumplit, kanállal elvágod és megeszed, hogy lásd elég puha-e.
Jó étvágyat!
**************
Főzelékek
Nagyon sokan nem szeretik a főzelékeket, pedig a világ legízletesebb ételei közé tartoznak, ha jó a fűszerezés és nem főzik agyon a zöldségeket.
Aki a napköziben vagy menzán ismerte meg a főzelékeket (pl. karalábé főzelék fás, elrághatatlan karalábéból, vagy a sárgaborsó főzelék, ami olyan egybeállt tömb volt, mintha betont ettél volna), sok esetben gondolni sem szeret a zöldségekre.
Akinek viszont a nagyija vagy a mamája jól tudott főzni, biztosan szeret legalább 3-4 féle főzeléket. Igaz nehéz más konyhán olyat enni, ami ugyanúgy készült, mint régen otthon.
Ezért fontos, hogy a fiatalok - bár nem szeretik a házimunkát -, mégis ott forgolódjanak a konyhában, ha nem is segíteni anyunak, de ellesni, hogyan főz. Ha már nem él a nagyi, és mint nálunk az anyuka sem, akkor csak a sopánkodás és nosztalgiázás marad: emlékszel még a nagyi gombóc levesére, az anyu savanyú krumpli főzelékére?
Nekünk segíteni kellett otthon mindenben, ami akkor nem tett éppen boldoggá. De ma örülök neki, mert szinte minden ételt meg tudok főzni, amit otthon ettünk, sőt amit azóta ismertem meg és ízlett, azokat is el tudom készíteni. Legfeljebb előtte elolvasok róla pár receptet, majd elkészítem az én verziómat.
Sok mindenből lehet főzeléket készíteni, abból is, amiből alap esetben eszünkbe sem jutna. Most egy ilyen felfedezés jön.
Saláta főzelék
Nem elég, hogy saláta, még főzelék is? Igen. Mégpedig fejes salátából.
A kertben minden tavasszal ültetünk fejes salátát, de ha van másféle saláta magunk azt is (pl. tépősaláta, római saláta, rukkola). Általában sorba vetjük, ami azután sűrűn kel ki. Gyorsan kel és ha eleget locsoljuk gyorsan fejlődik is.
Nem várjuk meg, hogy feje legyen. És különben is ritkítani kell, amikor már van 3 - 4 kis levele. Szedjük a kis leveles salátatöveket és esszük. Salátának is és bizony főzeléknek is.
Ami kell hozzá:
Friss saláta, 2 főre legalább annyi salátalevél, mintha 2 szép fej salátád lenne (a főzéstől a saláta összeesik és megsötétedik). Fokhagyma, minimum 2 gerezd. Zsír vagy olaj, ha rántod, 1 kis tejföl vagy 1-2 dl tej, ha habarod. Liszt a rántáshoz vagy habaráshoz. Ízlés szerint őrölt bors, köménymag és só. És kb. 1- 1,5 l víz.
Elkészítés:
A salátaleveleket kb. 1 cm-es csíkokra vágom, lábasban 1-1,5 l vízben felteszem főni. Beleteszem az első adag sót, az őrölt borsot.
A fokhagymát megpucolom, apróra vágom vagy összezúzom, de csak akkor teszem bele, ha a víz már forr. Nem kell túl sokáig főzni, én forrás után, ha már összeestek a levelek és a színük is sötétedik (kb. 5-8 perc) megkóstolom. Nem kell szétfőzni, de könnyen harapható legyen. Ha jónak találom, akkor lehúzom a tűzről.
Amíg fő a saláta, elkészítem a rántást, vagy a habarást. Ha rántással csinálom, akkor a rántásba szórom az őrölt köménymagot, ha habarom, akkor a köménymag a borssal együtt kerül bele.
A rántást vagy habarást belekeverem a kicsit lehűtött főzelékbe, majd az egészet visszateszem a tűzre és többszöri keverés mellett megvárom, amíg megint felforr. Akkor kész, lehet tálalni.
Mi üresen is szeretjük, de bármilyen feltéttel finom.
A gazdag változat nálunk általában úgy készül, hogy amikor a rántással vagy habarással visszateszem a tűzre, várok amíg már majdnem újra felforr és akkor beleütök 2 tojást. Várok kicsit, hogy a tojás fehérje a hőtől kicsit szilárduljon, azután szétkeverem a tojásokat a főzelékben. De a tojásokat úgy is lehet hagyni, csak beleütve a főzelékbe megfőni. Ilyen kor fejenként 1 tojás kell, hogy mindenki tányérjába jusson.
A fenti főzelék készülhet mángold levélből, fejes káposztából, kelkáposztából, spenótból, újzélandi spenótból, karalábé levélből, de akár cékla levélből is.
Desszertek
1. - Gyümölcsfagyi főzés nélkül
Az eperfagyi receptjét írom le, de bármely más gyümölcsből is elkészítheted, csak a gyümölcs ízéhez kell igazítanod a porcukor mennyiségét. A meggy savanykás, több cukor kell bele, de finom a sárgabarack, az őszibarack, és a szilva fagyi is. Citrom fagyira ötlet az eper fagyi után.
(Nálunk az eper a kertben terem, nem kell megvennem. Szerintem az eper elég igénytelen növény, bár a kertészeti szakoldalakon úgy írják le a gondozását, mintha nagyon igényes lenne. Nálunk nem sok kényeztetést kap és nem is ültetgetjük át x évente. Mióta ideköltöztünk, azóta (2005) ugyanott van az a néhány tő, ami a legjobban terem. Leginkább csak locsoljuk, szegény más gondozást nem kap, mégis szépen terem. Remélem nem olvassa ezt kertészmérnök, mert leszúrást kapok.)
Megmosom az epret. Legjobb folyóvízben. Azután átnézem, ha van benne hibás, abból a rossz részeket kivágom.
1 kg eperhez kb. 20-25 dkg porcukrot adok. Van egy kis konyhai darálógépem, abban az epret és a cukrot együtt "ledarálom", hogy egy egységes pépet kapjak. Utána megkóstolom, hogy elég édes-e. Ha nem, adok még hozzá porcukrot. (Kockacukorral nem lesz jó, mert a cukorszemek egészben maradnak és evés közben recsegnek majd a fogad alatt.)
Már így is be lehet tenni a mélyhűtőbe. (Sokszor kell keverni, hogy ne egy fagyott tömb legyen az egész, amit csak baltával lehet darabolni. Ha csak cukor és eper van benne, akkor célszerű a cukor mennyiséget növelni, mert úgy kevésbé fagy egy tömbbe.)
De ha van otthon tojásod, akkor törj fel 2-3 tojást, válaszd szét a sárgáját a fehérjétől. A sárgáját majd valami tésztába felhasználod. A hűtőben elég sokáig eláll.
A fehérjét verd fel villával vagy egyéb habverővel, robotgéppel, amid van. Ha már nem folyik le a hab a villáról, akkor keverd bele a cukros eperbe. Most aztán be a masszával a mélyhűtőbe. És lehetőleg óránként keverd át kb. 5-6 alkalommal.
Tojásfehérje helyett tejszínt is tehetsz bele, de az már nem az olcsó kategória. Az 1 kg eperből készült fagyihoz elég 2 dl tejszín, ami lehet főzőtejszín is. Ha habtejszínt veszel, akkor abból verj tejszínhabot és azt keverd el az eperrel.
Miután nem főzzük az epret, minden tápanyag benne maradt.
Citrom fagyi
Saját citromfánk még nincs, de mindig szerettem volna. A teraszon nyáron jól érezné magát, télre pedig be tudnánk vinni egy nem túl meleg szobába. De sajnos legalább 5.000 Ft egy tő. Erre most nem telik. A vásárolt citrom magjából pedig még soha nem kelt ki, bár próbáltam.
Tehát úgy kezdünk, hogy elmegyünk a boltba és veszünk 2 citromot. A héját a sajtreszelővel mindháromnak lereszeljük, de csak a sárga részt, ami fehér, az már keserű.
Ezután a tenyerünk alatt párszor meggörgetjük a citromokat, mert így több lét tudunk majd kifacsarni. Félbe vágjuk a citromokat és facsarón vagy csak a kezünkkel összenyomva kifacsarjuk belőlük a lét. Ha kézzel csinálod, akkor egyik kezeddel összenyomod a citromot, a másikat pedig a kifolyó lé alá teszed, kicsit szétnyitott újjakkal. Így a lé lecsorog, a citrommag pedig ottmarad az ujjaid között.
A citrom reszelt héját és a citromlevet összekeverjük porcukorral, öntünk hozzá kétszer annyi vizet, mint a citromlé. Közben kóstolni és ha kell még cukrozni. Amikor kész ugyanúgy mint az eperfagyinál, felvert tojásfehérjével (2-3 tojás fehérjéje) összekevered, vagy ha sok a pénzed, akkor főzőtejszínnel, vagy felvert habtejszínnel.(Sima tejjel is lehet keverni.)
A citromfagyi sokkal levesebb, mint ha más gyümölcsből készítenéd, ezért kicsit többször kell a fagyasztóba tétel után keverni, mert különben tényleg csak baltával tudsz belőle forgácsolni.
Narancsból ugyanígy készül a főzés nélküli fagyi.
Az a jó bennük, hogy nem főzöd a gyümölcsöket, megmarad a vitamin tartalmuk, és az eredeti ízük.
Jó fagyizást!
Pirított gríz, bolti nevén búzadara
(A pirított gríz az, amibe a tésztát beleforgatják, ha grízes tésztát készítenek.)
A tejbegrízt szinte mindenki ismeri. Én is sokat ettem már életemben. Gyerekkorunkban úgy szerettük, ha anyu hagyott benne egy-két kemény csomót is. Hogy miért szerettük így, nem tudom, mert egyébként úgy tekintik, hogy a csomós étel a szakácsnő szégyene.
Pirított grízt akkor ettem először, amikor már elmúltam tizennyolc, de azóta is nagyon szeretem.
Mi kell hozzá?
Zsír vagy olaj, kb. 30 dkg gríz (búzadara), 2-3 kanál kristálycukor, de mindenki cukrozza saját szájíze szerint.
Ez az alap, már így is finom, de ha elkészült eheted porcukorral, fahéjas vagy kakaós porcukorral megszórva, tehetsz rá lekvárt, vagy gyümölcsbefőttet.
Elkészítés:
Egy nagyobb lábasba olajat vagy zsírt teszek. Zsírnál meg kell várni, amíg felolvad. Beleöntöm a grízt, összekeverem. A gríz beszívja a zsiradékot. Ne tocsogjon a zsírban, de túl száraz se legyen. Elkezdem pirítani. Sajnos ezt nem lehet otthagyni, folyamatosan keverni kell. Egy ideig úgy érzed nem történik semmi, de azután hirtelen már le is kapta az alját, ahol megbarnul a gríz. Az illata változik meg, miközben pirítod. A szín és a kissé pirult illat alapján döntheted el, mikor jó.
A megpirult grízt felöntöm 1 liter vízzel. Vigyázz, az első deci víztől sistereg és fröcsög! Utána a többi víztől már eléggé lehűl. Jól keverd el. Tedd bele a cukrot. Most sem lehet elsétálni a lábas mellől, kevergetni kell. Ahogy újra felmelegszik, a gríz szemek beszívják a vizet és megduzzadnak.
Egy idő után elkezd ugyanúgy pöfékelni, ahogyan a tejbegríz is szokott. Vigyázz magadra, de keverd tovább. Én ilyen kor kóstolom meg, hogy elég édes-e, ha kell teszek még bele cukrot és kavarom tovább.
Akkor az igazi, amikor már nem vizes, és kavaráskor kezd leválni a lábas faláról. Még 3-4 kavarás és kész is vagy.
Finom melegen és hidegen is. Esszük üresen, lekvárral, porcukrozva, gyümölccsel, épp mi van itthon.
A grízes tésztához csak ki kell főzni a tésztát és a kész pirított grízben jól átforgatni.
Önálló fogásként is szeretjük, de egy tál levessel akár fő étkezés is lehet belőle.
Változat:
Egyszer 1 db felvert tojást kevertem bele azután, hogy a vízzel felöntöttem. A víztől épp lehűlt grízzel a tojást jól elkevertem és úgy főztem tovább. Sokkal lazább lett a végső állapota, az íze viszont ugyanaz maradt.
Jó étvágyat!